1st 2018 Cross Country Meet Highlights

Individual and team winner features from the First FIYA Cross Country Meet of the 2018 Season!

(Click on photo above to see the FIYA Instagram post!) 

 

FIYA's 1st Cross Country Invitational of the 2018 Season took place on Tuesday, September 25th at Edward Vincent Jr. Park in Inglewood, CA. Considering this race took place earlier than usual for FIYA Cross Country season, we still had an impressively solid school and individual participant turn out!

 

CONGRATULATIONS to Top Finishers of each race! 

 

DIVISION 1 (8th Grade & Below) 

D1 GIRLS: 

  1. Sophia - New West Charter, 13:04.00
  2. Ciara - St. Mark, 13:11.00 
  3. Rachel - New West Charter, 14:20.00
  4. Malia - St. Mark, 14:28.00
  5. Michelle - Para Los Ninos, 14:42.00 

 

D1 BOYS: 

  1. Jake - St. Brendan, 10:52.00
  2. Rahmi - Pilgrim School, 11:17.00
  3. Brandon - Magnolia Science, 11:20.00
  4. Finn - St. Brendan, 11:22.00
  5. Dakota - St. Mark, 11:28.00
  6. Sasah - New West Charter, 11:30.00 
  7. Jonny - Para Los Ninos, 11:42.00
  8. Matthew - Good Shephard, 11:50.00 
  9. Milosh - Larchmont LFP, 11:59.00
  10. Calvin - Pilgrim School, 12:00.00 

 

DIVISION 2 (6th Grade & Below) 

D2 GIRLS: 

  1. Sonya - Larchmont Selma, 10:12.00
  2. Ila - WISH, 10:14.00 
  3. Kamille - Larchmont Selma, 10:41.00 

 

D2 BOYS: 

  1. Griffin - St. Mark, 09:06.00
  2. James - Larchmont Selma, 09:10.00
  3. Brian - Good Shepherd, 09:31.00
  4. Pliver - WISH, 09:49.00
  5. Gavin - Pilgrim School, 09:50.00
  6. Nicholas - Larchmont Selma, 09:51.00
  7. Jack - Visitation, 10:01.00

 

DIVISION 3 (4th Grade & Below) 

D3 GIRLS: 

  1. Tallulah - St. Mark, 07:10.00
  2. Gabby - St. Mark, 07:36.00
  3. Addison - Visitaiton, 07:43.00
  4. Cecilia - St. Mark, 07:50.00
  5. Kaydyn - WISH, 08:10.00

 

D3 BOYS: 

  1. Daniel - Visitation, 06:37.00
  2. John - Visitation, 06:51.00
  3. Aidan - Visitation, 06:59.00
  4. Ulysses - WISH, 07:08.00
  5. Liam - Visitation, 07:09.00

 

AND CONGRATULATIONS to the following schools for making

Top 3 of their Division Races! 

 

DIVISION 1 (8th Grade & Below) 

D1 GIRLS: 

1. New West Charter

2. Larchmont Charter (La Fayette Park)

3. Para Los Ninos 

 

D1 BOYS: 

1. New West Charter

2. Pilgrim School 

3. Larchmont Charter (La Fayette Park

 

DIVISION 2 (6th Grade & Below) 

D2 GIRLS: 

1. Larchmont Charter (Selma) 

2. St. Mark

 

D2 BOYS: 

1. Larchmont Charter (Selma) 

2. WISH Charter

3. St. Brendan 

 

DIVISION 3 (4th Grade & Below) 

D3 GIRLS: 

1. St. Mark 

2. Visitation 

3. WISH Charter 

 

D3 BOYS: 

1. Visitation 

2. WISH Charter 

3. Good Shephard 

 

BIG thanks to ALL of our student athlete competitors from: 

  • ESLA (Episcopal School Los Angeles) - Santa Monica
  • Good Shephard School - Beverly Hills 
  • Holy Family School - South Pasadena
  • Larchmont Charter (La Fayette Park) - Westlake
  • Larchmont Charter (Selma) - Hollywood
  • Magnolia Science Academy Bell - Huntington Park 
  • New West Charter - West LA
  • Our Community School Magnet - Chatsworth
  • Para Los Ninos - Downtown District 
  • Pilgrim School - Hancock Park
  • St. Brendan - Hancock Park 
  • St. Jerome School - Westchester
  • St. Mark School - Venice
  • Visitation School - Westchester 
  • WISH Charter - Westchester